Ankara ve 3 ilde ‘Paralel Yapı’ operasyonu

Kategori : Genel, Güncel, Özel Dosyalar, Siyaset - Etiketler : - Tarih : 20 Ocak 2015

ankara_ve_3_ilde_paralel_yapi_operasyonu_1421748155_515

 

 

 

Ankara Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü yasa dışı telefon dinleme iddialarıyla ilgili soruşturmada bu Sabah operasyonlar düzenlendi.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) ve TÜBİTAK, operasyonların merkezi oldu. Operasyonun Ankara merkezli olmak üzere İstanbul, Sakarya ve Kocaeli’nde olduğu belirtildi.

28 KİŞİ HAKKINDA YAKALAMA KARARI

Kriptolu ve normal telefonların usulsüz dinlemelerine ilişkin başlatılan operasyon kapsamında aralarında TUBİTAK eski Başkan Yardımcısı Hasan Palaz, TİB Başkan Vekili Osman Nihat Şen ve Bilgi Sistemleri Daire Başkanı İlhan Elieyioğlu’nun bulunduğu toplam 28 kişi yakalama kararı çıkartıldı.

YAKALAMA KARARI BULUNAN İSİMLER

Hakkında yakalama kararı çıkarılan diğer isimler şöyle:

TİB MENSUPLARI,
Bülent K,
Cüneyt K,
İbrahim K,
Ahmet B,
İsmail B,
Hidayet C,
Ferhat S,
Hamza D,
Ali Osman T,
Erkay U,
Ahmet Asım Y,
İbrahim Barbaros Ö,
Mehmet A,
Seyit Aydın Ö,
Yunus Ş,
Nur Muhammet A,
Harun B,
Barış Y,
Adil B,
Halil Ç.

TÜBİTAK MENSUPLARI,
Gökhan V,
İmran E,
Özgür Ö,
Orhan Ü,
Ayhan Y.

19 KİŞİ GÖZALTINDA

Ankara’da 19 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar Sağlık kontrolü için hastaneye getirildi. Zanlılar, Sağlık kontrolünün ardından Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne götürülecek.

ERDOĞAN DA DİNLENMİŞ, HAŞİM KILIÇ DA, NECDET ÖZEL DE…

Operasyonun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Milli Güvenlik Kurulu üyelerine ait kriptolu ve normal telefonların usulsüz dinlendiğinin tespitiyle ilgili başlatıldığı öğrenildi.

ERDOĞAN’A 5 DİNLEME

Erdoğan tarafından kullanıldığı belirlenen üç adet kriptolu telefonun 17, 18, 19, 20 ve 26 Aralık 2014 tarihinde şüpheliler tarafından dinlendiği tespit edildi.

NEYLE SUÇLANIYORLAR?

Şüpheliler, “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak, devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal ve askeri casusluk amacıyla temin etme, devletin güvenliği ve siyasal yararlarına ilişkin gizli kalması gereken bilgileri açıklama, uluslar arası casusluk yapma” iddialarıyla suçlanıyor.

Facebook'ta Paylaş
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :