3 aracı kurum müşteri arıyor

Kategori : Dünya, Ekonomi, Genel, Güncel, Siyaset - Etiketler : - Tarih : 16 Nisan 2015

3 aracı kurum müşteri arıyor

Sermaye piyasalarında değişim süreci kurumlara sıçradı. Biri banka kökenli 3 aracı kurum satış için görüşmelere başladığı belirtiliyor

Aracı kurum ve portföy yönetim şirketlerinde el değiştirme süreci devam ediyor. Sektörün önemli kurumlarından Alternatif Yatırım Menkul Değerler (Ayatırım), Ekinciler Menkul Değerler ve uzun süredir geçici faaliyet durdurma kararı alan K Menkul Değerler şu an vitrinde müşteri bekleyen kurumlar olarak gösteriliyor.

Finansgundem.com’a gelen bilgilere göre, Alternatifbank’ı (Abank) satın aldıktan sonra borsadan çıkarma kararı alan Commercial Bank of Qatar, sermaye piyasaları ayağından da çekiliyor. Aracı kurumun satışı için yurt içi ve yurt dışı gruplarla görüşmelerin devam ettiği belirtiliyor.

GÜÇLÜ İŞTİRAK YAPISI

Ayatırım’ın Erenköy, Etiler, Antalya ve İzmir’de olmak üzere 4 şubesi, Bursa ve Ankara’da da acentesi bulunuyor. 8 milyon 500 bin liralık sermayenin tamamı Alternatifbank’a ait. Kurum, 1 milyon lira sermayeli Alternatif Portföy Yönetim şirketinin tüm hisselerini elinde bulundururken, 22 milyon 268 bin 13 lira sermayeye sahip Alternatif Yatırım Ortaklığı’nda yüzde 74.76 oranında paya sahip. 2014 verilerine göre 24.5 milyon liralık özkaynağa sahip olan Ayatırım söz konusu dönemi 1.1 milyon lira zararla kapattı.

KÖKLÜ ARACI KURUMLARDAN

Ekinciler Holding bünyesinde faaliyet gösteren ve 1990 yılında temelleri atılan Ekinciler Yatırım Menkul Değerler (Ekinvest) satış için görüşmelere başladığı söyleniyor.
Genel Müdürlüğü İstanbul’da bulunan Ekinciler Yatırım, 7 şubeyle bireysel ve kurumsal yaklaşık 25 bin üzeri müşteriye hizmet sunuyor. 2015 yılı başında şirket; işlem aracılığı faaliyetleri, bireysel portföy yöneticiliği, yatırım danışmanlığı, halka az aracılık faaliyeti ve sınırlı saklama hizmetleri konusunda SPK tarafından ‘kısmı yetkili aracı kurum’ olarak yetkilendirildi.

2 milyon 750 bin lira sermayeye sahip olan aracı kurumda Sıdıka Baytan ve Gülşen Eker en büyük paya sahip ortaklar olarak görünüyor. Kurumun Borsa İstanbul’da % 0.000377 oranındaki payı dışında Ekinciler Portföy Yönetim şirketinin tamamına sahip. 12 milyon lira özkaynağı bulunan Ekinciler Yatırım, 2014 yılını 721 bin lira zararla kapattı.
Bu arada geçici kapalılık hali devam eden Halit Acartürk’ün şirketi K Menkul Değerler de satış için görüşmelerini sürdüren kurumlar arasında yer alıyor.

Read more: http://www.finansgundem.com/finans-kulis/3-araci-kurum-musteri-ariyor-673990.htm#ixzz3XTaoNjz9

Facebook'ta Paylaş
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :