Soma davası 15 Nisan’a ertelendi

Kategori : Genel, Güncel, Siyaset - Etiketler : - Tarih : 13 Nisan 2015

301 işçinin ölümü, 162 işçinin de yaralanmasıyla sonuçlanan maden faciasıyla ilgili dava 15 Nisan’a ertelendi

Manisa’nın Soma ilçesinde 301 kişinin hayatını kaybettiği maden faciası ile ilgili davanın ilk duruşması, Akhisar Bülent Ciğeroğlu Kültür Merkezi Salonu’nda yapıldı. Duruşmayı HDP Eş Başkanı Selehattin Demirtaş, Halkların Demokratik Partisi Onursal Başkanı Ertuğrul Kürkçü ve HDP’li bazı milletvekilleri takip etti. Yaklaşık iki saat süren mahkeme 15 Nisan’a ertelendi, tutuklu sanıkların duruşmaya getirilmesine karar verildi. 

 

Dosyanın kapsamı itibarıyla mahkemenin Akhisar Adliye Sarayı’ndaki duruşma salonu yerine, tadilatla Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi duruşma salonuna dönüştürülen Bülent Ciğeroğlu Kültür Merkezi’nde görülen davada, ölen madenci yakınları isim ve güvenlik kontrolünden geçirilerek salona alındı.

8 SANIK GETİRİLMEDİ

Tutuksuz sanıkların salona gelerek katıldığı duruşmaya, İzmir Aliağa’daki cezaevinde tutuklu bulunan 8 sanık ise mahkeme heyetinin aldığı karar gereği getirilmedi.

DEMİRTAŞ VE TANRIKULU DA TAKİP ETTİ

HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun da duruşma salonundan izlediği davayı, ulusal ve uluslararası çok sayıda basın kuruluşu da takip etti.

Demirtaş duruşma sonrası yaptığı açıklamada, “Tek sorumlu yargılanan sanıklar değil Tek bir siyasi sorumlu hesap verme makamında ve durumunda değil. 301 madenci şehidimize dair hepimizin vicdanını rahatlatacak adaletin çıkmasını beklemek haksızlık olur.Katliamda kim sorumluysa hak ettikleri cezaları almalılar.” dedi.

İSTENEN CEZALAR

Faciada sorumlulukları bulunduğu iddiasıyla bazı maden şirketi yöneticileri ve çalışanları hakkında açılan davada, tutuklu 8 sanık “olası kastla öldürme” suçundan 301 kez 20 yıldan 25 yıla, “neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama” suçundan da 162 kez 2 yıldan 6 yıla kadar hapisle yargılanıyor.

Tutuksuz 37 sanıktan 12’sinin “taksirle birden fazla kişinin ölümü ile birlikte birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma” suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmalarının istendiği davada, 25 tutuksuz sanık ise bu suçları “bilinçli taksirle” işledikleri gerekçesiyle aynı aralıktaki ceza süresinin, üçte birden yarısına kadar artırılarak uygulanması talebiyle mahkemeye çıktı.

Facebook'ta Paylaş
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :