Hizmet Sektörü İşverenleri Kamudan Adil İhale Sistemi İstiyor

Kategori : Ekonomi, Genel, Güncel, Siyaset - Etiketler : - Tarih : 06 Nisan 2015

Hizmet Sektörü İşveren Sendikası üyelerinin kamu ihalelerinde uygulanan yöntemler ve özel güvenlik sektöründeki gelişmelere ilişkin görüşlerine ilişkin açıklama aşağıdadır.

Hizmet Sektörü İşveren Sendikası üyeleri kamu ihalelerinde uygulanan yöntemlerin “zararına verilen” ihalelerle yıkıcı bir biçimde dönüştüğünü ve bir an önce ihale kanununun değiştirilerek ihalelerin sadece en düşük fiyatla değil, kalite, uzmanlık ve verimliliği öne çıkaran “fiyat dışı rasyolarla” birlikte belirlenmesini istiyor.

Geçtiğimiz günlerde bir araya gelen hizmet sektörü şirketlerinin temsilcilerinden oluşan Hizmet Sektörü İşveren Sendikası üyeleri, yaşanan son gelişmeleri masaya yatırdı.

Kamu ihalelerinde uygulanan en düşük fiyat yönteminin kurumsallaşmamış şirketler tarafından zararına verilen ihalelere yol açtığını hatırlatan sendika üyeleri “ihale verilirken şirketlerin sahip olduğu kalite belgelerine, faaliyet sürelerinin uzunluğuna, ve tekliflerin hayatın olan akışına uygunluğuna, firmaların karlılığına da bakılmalı. Kamu en ucuz değil, en iyi, etkili ve verimli hizmeti alabilmeli. Bunun yolu da fiyat dışı faktörlerin ihalelerde bir puanlama ile hesaba katılmasıdır” dediler.

Özel güvenlik sektöründe yaşanan gelişmelerin masaya yatırılması gerektiğini kaydeden sektör temsilcileri “Özel güvenlik gelişmiş güvenlik politikalarının bir uzantısıdır. Spor karşılaşmalarından eğitim kurumlarına kadar farklı alanlarda topluma değeri para ile ölçülemeyecek bir ‘dış fayda’ sağlar. Yaşam kalitesi özel güvenlik kurumlarıyla gelen bu dış faydadan ayrı düşünülemez” dediler.

Facebook'ta Paylaş
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :