‘TEİAŞ Genel Müdürü istifa etti’

Kategori : Ekonomi, Genel, Güncel - Etiketler : - Tarih : 06 Nisan 2015

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, elektrik kesintisi nedeniyle Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) Genel Müdürü Kemal Yıldır’ın istifa ettiğini açıkladı. Yıldız ayrıca ‘Seçimler için gerekli önlemler alındı’ dedi.

'TEİAŞ Genel Müdürü istifa etti'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız geçtiğimiz hafta salı günü yaşanan elektrik kesintisine ilişkin konuştu. “Toplam 7 hattın üzerinde, gerek arıza gerek salınımdan kaynaklı güç salınımı gerekçesi ile devre dışı kalıyor. Doğu ile Batı’nın bağı devre dışı kalıyor. Toplam 12 saniye içinde birbirine tetikliyor. Teknik bir arıza olmakla birlikte, bir işletim hatası olduğu tarafımızdan düşünülüyor. Kendisini bu işte sorumlu gören TEİAŞ Genel Müdürü Kemal Yıldır da istifa etmiş bulunuyor” dedi.

TEİAŞ GENEL MÜDÜRÜ İSTİFA ETTİ, AÇIĞA ALINANLAR VAR
Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) Genel Müdürü Kemal Yıldır’ın istifa ettiğini belirten Yıldız kesintiye ilişkin, “Yaptığımız çalışmalar sonucunda bir sonuca ulaştık. Bağlantı hattı çalışmaları nedeni ile Türkiye’yi doğusundan batısına bağlayan bütün bu eksende 5 tane iletim hattının devre dışı kaldığını görüyoruz. Toplam 7 hattın üzerinde, gerek arıza gerek salınımdan kaynaklı güç salınımı gerekçesi ile devre dışı kalıyor. Doğu ile Batı’nın bağı devre dışı kalıyor. Toplam 12 saniye içinde birbirine tetikliyor” diye konuştu.
TEKNİK BİR ARIZA VE İŞLETİM HATASI…
Yıldız, “Kesinti iletim sistemimizdeki bir arıza ile başlıyor. Bir hattaki arıza ile başlıyor. Geriye dönük çalışmalara başladık. Teknik bir arıza olmakla birlikte, bir işletim hatası olduğu tarafımızdan düşünülüyor” dedi.
“SEÇİMLERLE İLGİLİ KESİNTİSİ BEKLEYENLER VARSA…
Yıldız, “Seçimlerle ilgili bir elektrik kesintisi bekleyenler varsa bu konuda bütün arkadaşlarımızın izinlerinin şimdiden kaldırıldığını ve yoğun bir tedbir olduğunu belirtmek isterim” dedi.
BU UZUN SÜREN BİR KESİNTİ, DEĞİLDİ”
Yıldız, “Mühendislik açısından baktığımız zaman bu uzun süren bir kesinti, değildi. Arkadaşlarıma haksızlık etmek istemem. Teknik arıza bir iletim hattında başlamıştır. Detaylarına girdiğimizde akımdan, frekanstan bahsetmek zorunda kalıyoruz” dedi.
ARKADAŞLARIMIZ BİR KISIM NOKTALARDA AŞIRI RİSK ALMIŞ OLABİLİRLER” 
Yıldız, “Arz güvenliği ile ilgi bir sorun yok. Adana, Gaziantep bölgesinde oluşan konuyu tekraren söylemek isterim. Bunların doğru ve eş zamanlı olarak işletilmesi lazım. Arkadaşlarımız bir kısım noktalarda aşırı risk almış olabilirler. Soruşturma sonucunda netleşecek. Ancak teknik gerekçelerle olduğu yönündeki kanaatimiz daha da netleşmiş oldu. Başka bir sorundan kaynaklanmışsa da çalışmamız devam ediyor” dedi.
“TEKNİK BİR ARIZANIN İLETİM HATLARINA SİRAYET ETMESİ…”
Yıldız, “Altını kalın çizgilerler çizdiğimiz konu teknik bir arızanın iletim hatlarına sirayet etmesi ile o arıza oluşmuştur” dedi. Kürt petrollerinin satışına ilişkin bazı iddiaları değerlendirmesi istenen Yıldız, “Burası büyük bir devlet. Gizli saklı anlaşmalar ile yönetilen bir konu yok. Bağdat’ta yapılan anlaşmalar, Erbil’de yapılan sözleşmeler iki ülke arasındaki enerji sektörü ile ilgili bütün yapıyı kurguluyor” dedi
Kaynak:Milliyet
Facebook'ta Paylaş
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :