sinema müjdesi

Kategori : Genel, Güncel - Etiketler : - Tarih : 24 Mart 2015

BEYOĞLU Belediyesi ile Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) ev sahipliğinde, Park Bosphorus Hotel’de Türk Filmi’nin 100. Yılı – En İyi 10’ları ödül töreni düzenlendi.

Ödül töreni öncesinde gazetecilere açıklama yapan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, 2008 yılından itibaren böyle bir organizasyon yapmaya ihtiyaç hissettiklerini belirtti.

Demircan, Beyoğlu’nun her şeyin merkezi olduğunu vurgulayarak, “2008 yılında Yeşilçam sanki mazide kalmış bir isim olarak görünüyordu. Bunu yaşatmak lazımdı. Çok güzel bir organizasyon yaptığımızı düşünüyorum. Bu en iyi 10’ları sinemanın 100. yılına denk getirdik dedi.

Sinemanın toplumsal hafızadan hiçbir zaman silinmeyeceğini vurgulayan Demircan, “Son birkaç yılda Yeşilçam ödül törenini yapamadık. Daha önceleri sürekli yaptığımız Yeşilçam Ödül Töreni, inşaatı tamamlanırsa seneye Emek Sineması’nda olacak diye konuştu.

İstanbul Valisi Vasip Şahin de, Türk Sineması önemli sanatçılar yetiştirdi, önemli fimlere imza attı. Ama önünde daha alması gereken mesafe var. Altyapı noktasında sinemanın desteklenmesi lazım. Yeni yeni platolar yapılıyor. Belki dizi sektörü ile Türk Sineması da dolaylı olarak desteklenmiş oluyor diye konuştu.

Sanatçılar da, sinemanın insanları birleştiren bir sanat dalı olduğunu belirterek, desteklenmesi gerektiğini vurguladılar.

Ünlü şovmen Cem Yılmaz, Biz Türk Sineması’nın aşığıyız, seyircisiyiz. Yaşımız itibariyle de burada yıllardır bizim hayran olduğumuz büyükleri görmek çok güzel. Onlarla bir şey paylaşmak, aynı mesleği paylaşmak… dedi.

Geceye, aralarında fotoğraf sanatçısı Ara Güler ile aralarında Hülya Avşar, Yasemin Yalçın, İlyas Salman, Ata Demirer, Ediz Hun, Perran Kutman, Yusuf Sezgin ve Serdar Gökhan’ın da bulunduğu çok sayıda tanınmış oyuncu katıldı. DHA

Facebook'ta Paylaş
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :