Böcek raporunda imza bilmecesi

Kategori : Genel, Güncel, Özel Dosyalar, Siyaset - Etiketler : - Tarih : 20 Kasım 2014

bocekci_polis_abdde_doktora_yapmis13930472540_h1130521

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ınBaşbakanlığı sırasında çalışma ofisine yerleştirilen böceklerle ilgili ilk TÜBİTAKraporunda bir dizi skandal ortaya çıktı.

Siyasi casusluk iddiasıyla hazırlanan iddianamede raporun sahibi olarak gözüken TÜBİTAK eski Başkan Yardımcısı Hasan Palaz’ın, raporda imzasının dahi bulunmadığı belirtildi. Raporda imzası bulunan Gökhan Vıcıl’ın ise, bulunan cihazların ömür tespitini yapan kişi olmadığı ortaya çıktı. Bulunan cihazların ömür tespitini yapan kişinin Hamza Turhan olduğu, onun da raporda isminin olmadığı iddianamede yer aldı. Evrakta sahtecilik anlamına da gelen bu durum hakkında iddianamede herhangi bir suçlamanın yapılmaması dikkat çekti.

İddianameyle ortaya çıktı

Erdoğan’ın çalışma ofisine yerleştirilen böceklerle ilgili kamuoyuna açıklama yapan Hasan Palaz, raporda tahrifat yapılması için kendisine baskı yapıldığını iddia etmiş ve “İstenilen raporu hazırlayan ve biat eden bilim adamı, olamayacağımı kamuoyuna saygılarımla arz ederim” demişti. Ancak Palaz’ın sahiplendiği TÜBİTAK raporundaki bir dizi skandal mahiyetindeki çelişkiler böcek soruşturmasına ilişkin iddianameye yansıdı.Hasan Palaz’ın iddianamede yer alan ifadesinde, 10 Ocak 2012’de MİT Müsteşarlığından kurye tarafından kendisine “gizli” ibareli kapalı zarf gönderildiğini ve bu zarfta bulunan böcekler ve böceklerin tutunmasını sağlayan silikonlarla ilgili “Ömür Tespiti ve Menşei” tespiti yapılmasının istendiğini söyledi.

İmzalayan isimler değişik

Palaz, konuyla ilgili kurumda çalışan uzman Gökhan Vıcıl’ın görevlendirildiğini belirtti. Raporu hazırlaması için Gökhan Vıcıl görevlendirilmiş olmasına rağmen MİT’ten gönderilen malzemeler Hamza Turhan’a inceleme için gönderildi.

Kimya mühendisi olan Hamza Turhan, silikon dolgu malzemesi üzerinde çalışarak not tuttu. Hazırladığı raporu Hasan Palaz’a gönderdi. Palaz ise Turhan’ın gönderdiği raporu Gökhan Vıcıl’a teslim etti. Vıcıl, bazı teknik eklemeler yaparak raporu imzalayarak MİT’e gönderdi. Hasan Palaz, konuyla ilgili verdiği ifadede “Dinleme cihazlarının ömür tespiti yapılamayacağından silikon malzemenin ömür tespiti amacıyla aynı kampüs içerisinde bulunan TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezinden destek aldık. Bu merkezde polimer

uzmanlık alanı üzerine çalışması olan ancak ismini bilmediğim bir personele herhangi bir yazışma veya teslimat yapılmaksızın, kurulan koordine neticesi inceleme yaptırdık. Resmi yazışma yapmamamızın sebebi ise yapılacak olan çalışma karşılığında faturalandırma /ücret talep edilmemesi.”

Bizim uzmanlık alanımız değil

TÜBİTAK eski Başkan Yardımcısı Hasan Palaz  ifadesinde “Benim ve Gökhan Vıcıl’ın polimer inceleme konusunda herhangi bir uzmanlığımız bulunmamaktadır” dedi. Palaz, bu konuda bir çalışma yapmadığı halde kamuoyuna raporun kendisine ait olduğunu ve üzerinde tahrifat yapılması için baskı gördüğünü iddia etmişti. İddianame, rapordaki değerlendirmelerin ne Palaz’a, ne de imzası bulunan Vıcıl’a ait olmadığını da ortaya koymuş oldu.

Facebook'ta Paylaş
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :